En İyi Numara Engelleme Uygulamaları

İstisnasız her cep telefonu kullanıcısı bilinmeyen numaralar, spam aramalar, istenmeyen SMS'lerden mustariptir. Peki bunları engellemenin bir yolu yok mu? Bu yazıda sizler için en iyi numara engelleme uygulamalarından, özelliklerinden, artı ve eksilerinden söz edeceğiz.

Bankalar, ev internetinizin hızını yükseltmek isteyen sağlayıcılar, hastaneler, operatör şirketleri, kazara telefon numaranızı verdiğiniz uygulamalar ve numaranızı nereden bulduklarını ve ne iş yaptıklarını bir türlü anlayamadığınız şirketler, daha doğrusu dolandırıcılar tarafından durmadan aranıyorsunuz. İstisnasız her cep telefonu kullanıcısı bilinmeyen numaralar, spam aramalar, istenmeyen SMS’lerden mustariptir. Peki bunları engellemenin bir yolu yok mu? Bu yazıda sizler için en iyi numara engelleme uygulamalarından, özelliklerinden, artı ve eksilerinden söz edeceğiz.

1. Getcontact: Bilinmeyen Numaraları Engelleme

Sahip olduğu küresel veri tabanı ile rehberinizde olmayan ulusal/uluslararası numaraları engellemenize olanak sağlayan Getcontact uygulaması yakın zamanda, global düzeyde 200 milyondan fazla kullanıcıya erişti. Uygulama içinde anlık mesajlaşma seçeneği bulunmakla beraber Getcontact sayesinde sadece tercih ettiğiniz numaralarla iletişim kurabilir, istemeyeceğiniz numaraları da engelleyebilirsiniz. Üstelik uygulama hem IOS hem de Play Store’de bulunuyor.

 

2. Kim Arıyor: Numara Sorgulama

Sadece App Store’da mevcut olan uygulama, mağazada bu alanda en yüksek puanı alan uygulamadır. 2 binden fazla beğeni ve 4.6 gibi ortalama üstü bir değerlendirme alan uygulama sayesinde rahatsız edici reklamlardan ve spam aramalardan kurtulabilirsiniz. Uygulama 7 günlük ücretsiz kullanımdan sonra ücretli olarak kullanım sunuyor. Ücretsiz kullanım bitmeden 24 saat önce aboneliğinizi iptal ederseniz, herhangi bir ödeme almıyor. Abonelik iptal işlemini ise App Store’daki hesap ayarlarından yapmanız gerekiyor. Ücretsiz kullanım süresi iptal edildikten sonra geriye kalan süre de iptal ediliyor. Yani ücretsiz sürüm iptal edildiği anda bitiyor.

 

3. Arayan Kim: Cia Kim Arıyor

Google Play Store’da bulunmayan uygulama, yalnızca App Store’da IOS kullanıcılarına sunulmaktadır. Ara yüz ve tasarım açısından ‘’Kim Arıyor: Numara Sorgulama’’ uygulamasıyla benzerlik gösteren bu uygulama sayesinde ticari amaçlı arama yapan firmalardan, spam ve reklamlardan kurtulabilir; sadece kendi rehberinizdeki kişilerle iletişim kurabilirsiniz.

 

4. Nuumara: Gizli Arama Engelleme

Sadece Play Store’da mevcut olan Nuumara, arayan kimliği konusunda kullanıcılara faydalı bilgiler sağlayan bir uygulamadır. Ücretli sürümü olmakla beraber rahatsız edici aramaları ve dolandırıcıları tespit etmenize olanak sağlar. Ayrıca Nuumara, spam olarak algılanan aramaları ise otomatik olarak engeller. Bunun yanı sıra Nuumara uygulaması sayesinde kişisel spam listesi oluşturarak tekrarlayan çağrıları engelleyebilirsiniz.

5. UpCall: SMS ve Bilinmeyen Numaraları Engelleme

Turkcell’in arama servisi uygulaması olan UpCall üzerinden sizi arayıp ulaşamayan numaraları öğrenebilir, Dijital Güvenlik Servisi ile internette denk gelebileceğiniz sahtecilik ve dolandırıcılık gibi durumlara karşı korunabilir; Numara Engelleme özelliği ile istemediğiniz kişilerden gelen SMS ve aramalardan kurtulabilirsiniz. Ancak uygulamanın cüzi bir aylık ücreti bulunuyor: 4.5 TL. Eğer gelen yabancı çağrılardan rahatsızlık duyuyorsanız ve kaliteli bir hizmet almak istiyorsanız UpCall’u deneyebilirsiniz.

 

6. WHO: Arayan Kimliği, Spam Koruma

Google Play Store’da 1 milyondan fazla indirilen uygulama, arayan kimliği konusunda kullanıcılara önemli ipuçları sağlar. Gelen bir aramanın hangi ülkeden olduğu, spam olarak bildirilip bildirilmediği, varsa arayanın kimliği gibi konularda bilgiler verir. Bu bilgiler doğrultusunda uygulama kullanıcılara bireysel tercihlerinden oluşan spam listeleri oluşturmalarına olanak sağlar.

 

7. Nize – Arayan ID, Çağrı Engeli

Arayan kimliği hakkında bilgiler almanıza, otomatik olarak gelen çağrıları engellemenize, engellenen numaraları toplu bir şekilde görmenize olanak sağlayan Nize uygulaması, aynı zamanda ara yüzü, kullanıcı dostu tasarımı özelleştirme imkanları ile rakipleri arasındaki uygulamalardan önemli ölçüde sıyrılmaktadır. Play Store’da 100 binden fazla indirilen Nize uygulaması, şimdilik App Store’da bulunmuyor. Uygulama içi satın almalar mevcut olmakla beraber Nize, kullanıcılarına büyük oranda ücretsiz bir şekilde hizmet vermektedir.

Öte yandan Play Store’da mevcut olup App Store’da olmayan aşağıdaki diğer uygulamalara da göz atabilirsiniz:

  • CallerID: Phone Call Blocker
  • Call Control – SMS/Call Blocker Block Spam Calls!
  • Call Blocker – Stop spam calls
  • CIA – Caller ID & Call Blocker
  • Showcaller – Arayan Kimliği

Bunların yanı sıra geçtiğimiz dönemlerde hizmete giren ”İleti Yönetim Sistemi”yle de istemediğiniz numaraları ya da firmaları engelleyebilirsiniz. Sisteme e-devlet üzerinden kaydolabileceğiniz gibi telefon numaranız üzerinden de kayıt yaptırabilirsiniz. Daha sonra sistem üzerinde açılan aşağıdaki pencereden, sizi listesine ekleyen, mesaj veya telefonla rahatsız eden firmaların onayını kaldırabilirsiniz. Bu, başvurabileceğiniz en garanti ve güvenlikli yoldur. Şayet, size mesaj atan ya da arayan kimseler İleti Yönetim Sistemi’nde yoksa “https://tiss.gtb.gov.tr/” adresinden manuel olarak rahatsız olduğunuz kısa mesaj ve sesli aramaları şikâyet edebilirsiniz.

Şayet, size mesaj atan ya da arayan kimseler İleti Yönetim Sistemi’nde yoksa "https://tiss.gtb.gov.tr/" adresinden manuel olarak rahatsız olduğunuz kısa mesaj ve sesli aramaları şikâyet edebilirsiniz.

Not: Numaranızı, rehberinizdeki kişileri ve rehbere bağlı olarak şahsi bilgilerinizi karşınıza çıkan her uygulama ile paylaşmak, ciddi güvenlik sorunları meydana getirebilir. Bu yazıda belirtilen uygulamalardaki izinleri de dikkatli bir şekilde vermeniz gerekmektedir. Zira “numara engelleme” gibi ilgi çekici bir konu üzerinden kozmik bilgilerinize ulaşan kötü niyetli şahıslar, siz farkında olmadan adınıza işlem yapabilirler.