Yeni Başlayanlar İçin Roblox Rehberi

roblox rehberi

Bazılarınız Roblox’u zaten duymuş olabilir. 2006 yılından beri var olan ve hala oyun dünyasının en büyük meta evrenlerinden biri olarak başarısını sürdürüyor. Roblox, herkesin büyük bir yapı seçkisi oluşturabileceği veya oynayabileceği bir oyun yapma platformudur. Dahası en iyi metaverse oyun platformlarından biri olan Roblox, korumalı alanı ve tüm bu araçları sağlayarak genç hevesli oyun geliştiricilerini öğrenmeye çekiyor. Yeni başlayanlar ya da başlamayı düşünenler için Roblox Rehberi hazırladık.

Yaratıcılık, bağlantı ve topluluk, Roblox’un herkes için arzu edilen bir sanal platform olmasını sağlar. Eğer meraklıysanız ve Roblox hype’ının tam olarak ne olduğunu görmek için ikna olduysanız, MobKritik oyuna başlamanıza yardımcı olmak için burada.

Bugün hazırladığımız rehber, şunları içeren tüm Roblox temellerini sunar:

 • Yeni bir hesap için nasıl kayıt olunur.
 • Avatarınızı nasıl oluşturabilir ve özelleştirebilirsiniz.
 • Roblox kullanıcı adınızı ve görünen adınızı nasıl değiştirirsiniz?
 • Paylaşılan deneyimlere (oyunlara) nasıl katılınır.
 • Popüler Roblox deneyimlerinin kısa bir listesi.

Roblox’u indirmek için akıllı telefonunuza uygun seçeneğe tıklayın.

Android cihaz için uygulamayı indir!IOS için uygulamayı indir

Roblox’ta Avatar ve Hesap Oluşturma

Roblox‘ta herkesin başlaması için ilk birkaç adım, hesap oluşturmayı ve avatar özelleştirmeyi kapsar. Avatarınız, Roblox’taki zamanınız boyunca çevrimiçi yüzünüzdür.

Yeni Bir Hesap için Kaydolun

Yeni hesap kaydı sadece birkaç adım gerektirir; gerçek adınız gibi kişisel bilgilerinizi gizli tutarak kullanıcı adınızı dikkatli seçmek önemlidir. Hesabınızı oluşturduktan sonra, avatarınızı özelleştirebilir, Roblox deneyimlerine katılabilir ve profilinizi kamuya açık görünüm için yönetebilirsiniz.

 1. Roblox uygulamasını ilk kez başlattıktan sonra, giriş yapmanız veya kaydolmanız istenecektir.
 2. Yeni bir hesap oluşturmaya başlamak için Kaydol‘a dokunun. Boş alanlara kişisel bilgilerinizi (doğum günü, kullanıcı adı, şifre vb.) girin.
 3. Tüm alanlar doldurulduktan sonra Kaydol‘a dokunun. Ana sayfaya yönlendirileceksiniz. Bu sayfa, oyunlar bulabileceğiniz, arkadaş ekleyebileceğiniz, mesaj gönderebileceğiniz, ayarlarınızı değiştirebileceğiniz, avatarlarınızı özelleştirebileceğiniz ve daha fazlasını yapabileceğiniz merkezi bir hubdır! Sayfanın altındaki araç çubuğu, ana gezinti aracınızdır.

Avatarınızı Oluşturma

Oluşturduğunuz avatar, hesabınızın çevrimiçi bir temsilcisi olacaktır; Roblox’taki eğlencenin bir parçası, avatarın görünümünü süslemek için kozmetikler edinmektir. Avatarınızı özelleştirmeyi bitirdikten sonra, bir önceden ayarlanmış olarak kaydedebilir ve profilinize yükleyebilirsiniz. Aşağıda, Roblox’ta avatar nasıl oluşturulacağına dair adımlarımızı belirtiyoruz.

 1. Ana sayfaya gidin. Altta bulunan araç çubuğundaki avatar simgenize dokunun.
 2. Yeni bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Özelleştirme seçeneklerine ve avatarınızı süslemek için kozmetikler satın alabileceğiniz bir oyunda mağazaya erişebilirsiniz.
 3. Özelleştirmeye dokunun. Birçok seçenek, avatarınızı herhangi bir şekil veya formda kişiselleştirmenize olanak tanır. Bazı kozmetik seçeneklerine sahip olmanın size Robux (oyun içi para birimi) maliyeti olabileceğini unutmayın.
 4. Giysiye dokunun > Klasik Gömlekler. Seçtiğiniz klasik gömleklerden birine dokunarak gömleğinizi değiştirin. Avatarınızın görünümü, seçtiğiniz yeni gömleğe güncellenecektir. Varsayılan görünüme dönmek isterseniz, yeniden dokunarak seçeneği kaldırabilirsiniz.
 5. Kıyafet seçeneklerini keşfetmek için sola ve sağa kaydırın. Aksesuarlar için adım 4‘ü tekrarlayın.
 6. Ten renginizi değiştirmek için, Baş & Vücut > Ten‘e dokunun. Bir renk seçin ve üzerine dokunun.
 7. Saç, baş, yüz ve vücut yapınızı değiştirmek için Baş & Vücut’u kaydırın. Avatarınızın görünümünü değiştirmek için seçeneklere dokunun.
 8. Duygu ifadelerini ve beden hareketlerini eklemek için Emotlar’a dokunun.
 9. Özelleştirmeden çıkmak için ekranınızın sol üst köşesindeki ok simgesine dokunun; ana sayfaya dönmek için ana sayfa simgesine dokunun.

Roblox Kullanıcı Adınızı Nasıl Değiştirirsiniz?

Kullanıcı adınızı değiştirmek, beklenenden biraz daha zor olabilir. Ayrıca biraz maliyetli olabilir; 1000 Robux (Roblox Premium satın aldığınızda $10’a denk geliyor) harcamanız gerekecektir. Not: Kullanıcı adınızı tam adınızı içerdiği için değiştirmeye çalışıyorsanız, Roblox destek ekibiyle iletişime geçmeyi deneyin – belki de size ücretsiz olarak değiştirme yapabilirler.

 1. Ana sayfaya gidin. Alt çubuktaki taşma simgesine dokunun.
 2. Ayarları bulmak için bu sayfada aşağı kaydırın ve dokunun.
 3. Ayarlar’da, Kişi Bilgileri’ne gidin ve dokunun. Kişisel bilgilerinizi, görüntü adınızı, kullanıcı adınızı ve şifrenizi değiştirebilirsiniz veya ekleyebilirsiniz.
 4. Hesap Bilgisi altında, kullanıcı adının yanındaki düzenle (kare simgesine yerleştirilmiş yazı aracı) öğesine dokunun.
 5. Kullanıcı adınızı düzenlemeye devam etmek için, hesabınızı doğrulanmış bir e-posta adresine bağlamanız gerekir. E-posta Ekle> E-posta Ekle’ye dokunun (e-postanızı girdikten sonra)> Tamam’a dokunun.
 6. Hesap Bilgisi altında Doğrula’ya dokunun, ardından Tamam’a dokunun. Doğrulama adımını tamamlamak için e-postanıza giriş yapın.
 7. Artık doğrulanmış bir e-postanız olduğuna göre, Hesap Bilgisi’ne geri dönün ve kullanıcı adının yanındaki düzenle‘ye dokunun.
 8. Yeni kullanıcı adınızı girin ve Satın Al’a dokunun. Şimdi yeni bir kullanıcı adınız var.

Roblox Görünen Adınızı Nasıl Değiştirirsiniz?

Roblox kullanıcı adınızı değiştirmenin yerine, daha kolay olan ekran adınızı değiştirebilirsiniz. Ekran adınız, diğer kullanıcıların görebildiği kamuoyu adınızdır. En iyi kısım ise bu hizmetin ücretsiz olmasıdır. Ekran adları yedi günde bir değiştirilebilir.

 1. Ana sayfaya gidin, ardından taşma simgesine dokunun.
 2. Ayarlar> Hesap bilgileri> Ekran Adı (düzenle) seçeneğine dokunun.
 3. Yeni ekran adınızı girin. Kaydet’e dokunun. Hesabınız otomatik olarak yeni ekran adınıza güncellenecektir.

Yeni Deneyimlere Nasıl Katılırım?

Deneyimler, Roblox içinde herhangi bir türden topluluk tarafından oluşturulan oyunlardır. Yıllar boyunca oluşturulan geniş bir başlık kataloğu sayesinde, olasılıklar sonsuzdur. Bu deneyimleri kontrol etmek, Roblox hakkında ne olduğunu görmek için en önemli adımdır, bu yüzden işte nasıl yapılır.

 1. Ana sayfaya gidin. Araç çubuğundaki Oyna düğmesine dokunun.
 2. Şimdi deneyimler sayfasındasınız, burada herhangi bir halka açık listelenen deneyimi arayabilir ve göz atabilirsiniz.
 3. Deneyim sayfasında bir oyun seçin ve Oyna düğmesine dokunun. Alternatif olarak, Oyna düğmesinin solundaki simgeye dokunarak arkadaşlarınız ve aileniz için özel bir sunucu oluşturabilirsiniz.
 4. Oynat düğmesine dokunduktan sonra, oyun yerel bir uygulama gibi başlatılacaktır. Şimdi içeridesiniz!
 5. Ayrıca arkadaşlarınızla birlikte deneyimde olanlara da katılabilirsiniz. Sadece arkadaşınızın kullanıcı adını bulun ve Oyuna Katıl’a dokunun.

Roblox’taki Popüler Oyunlar

Yeni bir Roblox kullanıcısı olarak nereden başlayacağınızı bilmiyor olabilirsiniz. Bu yüzden Roblox’ta en popüler deneyimlerin kısa bir listesini derledik.

 • Royale High (Tür: macera) – Okul hayatı simülasyon oyunu.
 • Anime Fighters Simulator (Tür: macera) – ‘Dövüşçüler’ toplamak ve eğitmek için dünyalar keşfedin.
 • Adopt Me! (Tür: RPG) – Sevimli evcil hayvanları yetiştirin ve toplayın.
 • Tower of Hell (Tür: macera) – Rastgele seviyeler kullanarak platform oyunu.
 • Murder Mystery 2 (Tür: korku) – Katil, masumlar ve şerifin bulunduğu bir mafya partisi oyununa göre.

Roblox, Android için Sonsuz Olanaklar Sunuyor

Roblox, aile ve arkadaşlarınızla deneyimlerinizi paylaşırken oyun yapmayı öğrenmek için harika bir platformdur. Roblox topluluğu devasa ve yakın zamanda gitmiyor. Sürekli büyüyen / evrimleşen bir oyun kütüphanesi arıyorsanız, Roblox uygulamasını yükleme listenize eklemeyi düşünün.