E-Devlet SGK Hizmet Dökümü Nasıl Çıkarılır?

e-Devlet SGK hizmet döküm belgesi nasıl çıkarılır?

e-Devlet üzerinden SGK hizmet dökümünü indirmek mobil uygulama ile artık daha kolaylaştı. e-Devlet mobil uygulamasını indirdikten sonra sisteme girin. Arama butonuna tıklayarak “Hizmet Ara” yazan kısma “SGK” yazın. Çıkan arama sonuçlarından “SGK Tescil ve Hizmet Dökümü/İşyeri Unvan Listesi” seçeneğini seçin. Ardından aşağıda sıralanan işlemleri sırayla gerçekleştirin.

  • SGK Tescil ve Hizmet Dökümü/İşyeri Unvanı sayfasına gidin.
  • Bu hizmet ile hem 4A, 4B ve 4C tescil bilgilerinizi, aylık bilgilerinizi ve hizmet dökümünüzü görüntüleyebilir, hem de barkodlu belge oluşturabilirsiniz.
  • Belge oluşturmak yerine sadece tescil bilgilerinizi görmek istiyorsanız, Sayfada yer alan kişisel bilgilerinizin altında “Tescil Bilgileri” başlığını göreceksiniz. Sayfayı kaydırarak bu kısma gelin.
  • Eğer özel bir şirkette sigortalı çalışıyorsanız 4A, kendi hesabınızı çalışan bir Bağ-Kur’luysanız 4B ya da devlet memuruysanız 4C tescil bilgilerinize bakmalısınız. “Tescil Bilgileri” altında 4A, 4B ve 4C kategorilendirilmiştir.

SGK Tescil Bilgileri

Ben 4A’lı bir çalışan olduğum için bu kısımda bazı bilgilerimi görebiliyorum. Ancak muhtemelen aynı bilgi sayfası 4B ve 4C’de de geçerlidir. Tescil bilgileri sayfasından şu bilgilerinize ulaşabilirsiniz:

  • Adı Soyadı
  • T.C. Kimlik No
  • 4A Sicil No
  • İş Durumu (Aktif olarak çalışıp çalışmadığınız)
  • İşe Giriş Tarihi (İlk sigorta girişinizin yapıldığı tarih)
  • Uzun Vade Gün Sayısı (Sigortanızın yattığı toplam gün sayısı)

“Filtrele” seçeneğinden SGK hizmet dökümünüzün belirli bir yılını seçebilirsiniz. Böylece istediğiniz yılı seçerek o sene sigortanızın hangi şirketten, hangi meslek kodu ile kaç gün ve ne kadar prime esas kazanç üzerinden yattığını görebilirsiniz.

Altta yer alan “Bilgi” notunda bulunan “SGK Cep Telefonu Bilgisi Beyan” hizmetini kullanmanız ve SGK’nın ücretsiz SMS hizmetinden yararlanmanız için cep telefonunuzu kaydedebileceğiniz belirtilmiştir.

SGK Hizmet Dökümü Barkodlu Belge Oluşturma

Mobil cihazınızdan e-Devlet uygulamasını indirerek SGK Tescil ve Hizmet Dökümü sayfasına girdiğinizde sayfanın üstünde “Barkodlu Belge Oluştur” seçeneğini tıklayın. Yine üst sekmede “Dosya İndir”, “E-Posta Gönder” ve “Hizmeti Kapat” seçenekler var. “Dosya indir” seçeneğiyle hizmet dökümü belgesini hemen telefonunuza indirebilirsiniz. Daha sonra çıktı alacaksanız ve belgeyi telefonumda aramakla uğraşmak istemiyorum diyorsanız, “E-Posta Gönder” butonuyla belgeyi daha sonra kullanmak üzere kendi mail adresinize iletebilirsiniz.