En İyi 10 Mobil NFT Yapma Uygulaması

Son zamanlarda gündelik yaşantımıza ışık hızıyla giren ve teknoloji dünyasında büyük gelişmelere yol açan NFT (takas edilemeyen jeton, İng: Non-fungible token) teknolojisi sayesinde bugün sanat eseri sayılabilecek birçok çalışma, dijital bir ağ üzerinden satışa çıkarılmaktadır.

NFT üretmek için bugün birçok platformda birbirinden avantajlı ve farklı özelliklere sahip yüzlerce uygulamanın olduğundan söz edebiliriz. Bunlardan bazıları çizim üzerine odaklanırken bazıları fırçayı ön plana çıkarmakta; bazıları ise 3D özelliği ile diğerlerinden ayrılmaktadır. Son zamanlarda gündelik yaşantımıza ışık hızıyla giren ve teknoloji dünyasında büyük gelişmelere yol açan NFT (takas edilemeyen jeton, İng: Non-fungible token) teknolojisi sayesinde bugün sanat eseri sayılabilecek birçok çalışma, dijital bir ağ üzerinden satışa çıkarılmaktadır. Ancak burada önemli olan husus, çalışmanın ‘’sanat eseri’’ sayılabilmesidir. Bu nedenle alelade bir çalışmayı NFT olarak satışa çıkarabileceğiniz gibi üzerine ciddi emek sarf ettiğiniz bir çalışmayı da NFT olarak satabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere NFT üretmek için en iyi 10 mobil uygulamadan söz edeceğiz.

1. Infinite Painter ile Tamamen Ücretsiz NFT Üretme

NFT üretmenin en basit ve en kolay yöntemlerinden biri Infinite Painter uygulamasını indirmek. Uygulama, tamamen ücretsiz olarak kullanıcılara sunuluyor. Telefon ve tabletler için tasarlanan Infinite Painter uygulaması aynı zamanda boyama, eskiz ve çizim gibi işlerinizde büyük kolaylıklar sağlıyor. Infinite Painter aynı zamanda NFT üretmek için de en basit ve ucuz uygulamalardan biri. Öncelikle uygulamaya giriyoruz. Kendi çizim yeteneklerinize göre bir eser yaratıyoruz. Bu ağaç da olabilir Cin Ali resmi de olabilir. Sonrasında Open Sea uygulamasını indiriyoruz. Buradan profile tıklayıp MetaMask ya da Trust Wallet üzerinden giriş yaptıktan sonra hesabımız oluşmuş oluyor. Daha sonra opensea.io adresine girip, cüzdan hesabımızla giriş yaptıktan sonra NFT’mizi yüklüyoruz.

 

2. Adobe Photoshop

NFT üretmek için tercih edeceğiniz en donanımlı uygulamalardan biri de Adobe Photoshop programıdır. Hem iOS hem de Play Store’de mevcut olan Adobe Photoshop uygulaması sayesinde komplike NFT’ler üretebilirsiniz. Profesyonellerin ve alanında yetkin kişilerin tercihi olan Adobe Photoshop uygulaması sayesinde detaylı, layerları kullanarak katmanlı ve vektörler aracılığıyla kesin ve net çizimler elde edebilirsiniz. Üstelik Photoshop uygulaması sayesinde elde ettiğiniz NFT’lerin kalitesinde de herhangi bir düşme olmayacaktır. Adobe Photoshop, sizlere layerlar halinde çalışma fırsatı sunar ve çalışmalarınızı profesyonel bir proje halinde sunmak istiyorsanız Adobe Photoshop’u deneyin.

 

3. Pixilart

Piksellerden hoşlanan tutkulu sanat meraklılarından oluşan bir topluluk olan Pixilart, piksel sanatının en kolay icra edildiği platformlar arasında yer alıyor. Pixilart sayesinde kendi sanatınızı ortaya çıkartabilir ve bunu NFT’ye dönüştürerek ticari bir değer kazanmasını sağlayabilirsiniz. Karakter çizimi yapabilir ya da aklınızdaki bir tasarımı pikseller üzerinden tasarlayabilirsiniz. Üstelik uygulamaya girdiğinizde sizlere ilham verecek binlerce tasarım ve çizim yer alıyor. Pixilart uygulaması, hem iOS hem de Play Store’de mevcut.

 

4. GoDaddy Studio

NFT üretimi için başvurabileceğiniz bir diğer kaynak ise GoDaddy Studio ya da eski ismiyle GoDaddy Over’dır. Maskeleme araçları, fotoğraf düzenleyicisi, hazır şablonları ya da sıfırdan logo oluşturucu özelliği ve filtreler aracılığıyla resimlerininiz katmanlaştırma olanağı vermesi ile GoDaddy Studio, ister çizim ister düzenleme bakımından NFT kaynağı olarak kullanabileceğiniz en ideal uygulamalardan biri. GoDaddy Studio, iOS ve Play Store’de mevcuttur.

 

5. Sketchbook

Çizimi, sıfırdan yeni şeyler çizip üretmeyi sevenler için en verimli uygulamalardan biri Sketchbook uygulamasıdır. Hem İOS hem de Play Store’de mevcut olan Sketchbook uygulaması sayesinde eskiz, boyama ve çizim gibi işlerinizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Sanatçılar ve illüstratörler için profesyonel çalışma olanaklarına sahip olan Sketchbook uygulaması, zarif arayüzü ve doğal çizim deneyimi nedeniyle birçok kişinin tercihi konumunda. Dikkat dağıtmayan tasarımı da sizleri üreteceğiniz NFT’lere daha fazla odaklanmanızı sağlıyor.

 

6. MediaBang Paint

MediBang Paint, kullanıcının fikirlerini hayata geçirmek amacıyla içerisinde çok sayıda fırça, arka plan, doku ve çizgi roman yazı tipi içeren, kullanımı son derece kolay bir boyama yazılımıdır. Öte yandan bu platform üzerinden yapacağınız herhangi bir dosyayı dışa aktarmak da oldukça kolaydır. MediaBang, yukarıda verilen programlardan farklı olarak fırça ve kalem odaklı bir çizim programıdır. Üstelik NFT üretmek istiyorsanız MediaBang, tam size göre bir uygulama. MediaBang’ın bir diğer güzel özelliği ise hem IOS hem de Play Store’de mevcut olması.

 

7. GoArt

IOS üzerinde GoArt – Photo Art Maker, Play Store üzerinde GoArt – Art NFT Creator adıyla mevut olan uygulama, sanatsal filtrelere odaklanan harika bir fotoğraf düzenleme aracıdır. Güçlü bir yapay zeka teknolojisine dayanan GoArt uygulaması sayesinde fotoğraflarınızı ya da eserlerinizi usta ressamlarınki kadar göz alıcı hale getirebilirsiniz. GoArt, tam profesyonel çalışma alanı sunan bir uygulama olmakla beraber NFT’nizi üretmeniz için de en ideal uygulamalar arasında yer almaktadır. Yüksek çözünürlüklü özelliği, yapay zeka teknolojisi ile entegre oluşu ile GoArt, NFT ticareti için iyi bir araç olabilir. Ancak GoArt, diğer uygulamalardan farklı olarak abonelik ücreti esasına göre çalışmaktadır. Buna göre abonelik ücretleri aylık ya da yıllık alınmaktadır.

 

8. Super Me

NFT üretimi için en eğlenceli içeriklerin üretildiği kaynaklardan biri de ‘’Super Me’’ isimli uygulamadır. SuperMe, kullanıcıların komik karikatür avatarı yapmalarına yardımcı olan küresel popüler çizgi film sembolleri oluşturma uygulamalarından biridir. SuperMe, en sevdiğiniz anime çizgi film avatarını yapmanıza, yaratıcı ilhamınıza uygun yüzlerce özelleştirilmiş kişiselleştirilmiş seçenek oluşturmanıza, özel sevimli çizgi stilinizi İnternet sosyal medya görüntüsünde göstermenize yardımcı olabilir. Öte yandan Super Me, üreteceğiniz NFT’ler için de ilham kaynağı olabilecek türden bir uygulamadır. Sadece burada yapacağınız değil buradan alıp başka uygulamalarla zenginleştireceğiniz NFT’leriniz için Super Me, ideal bir kaynak.

 

9. VeVe

Koleksiyon dünyasını dijital aleme ve avucunuzun içine getiren VeVe, çocukluk kahramanlarınızın, en sevdiğiniz karakterlerin ya da sembollerin 3D heykellerini dijital formatta topluyor. VeVe, özellikle Paint 3D ile benzer özelliklere sahip bir uygulamadır. Uygulamanın bir diğer güzelliği ise hem IOS hem de Play Store’de mevcut olmasıdır. Bu nedenle uygulamanın hem ulaşımı basit, hem de ara yüzünün sade olması nedeniyle NFT konusunda size sağladığı yarar fazladır.

 

10. Motienleap

Bütün herkesin kullanabileceği türde ve basitlikte bir program olan Motienleap, profesyonel bir fotoğraf düzenleme uygulamasıdır. Motienleap sayesinde time-lapse yapabilir, canlı fotoğrafalar üretebilir ve renk efektleri ile birbirinden özgün içerikleri üretebilirsiniz. Bunun yanı sıra Motienleap, ürettiğiniz içerikleri dışarı aktarma noktasında elverişli bir uygulamadır. NFT için de iyi bir kaynak olan Motienleap, aynı zamanda hem IOS hem de Play Store’de mevcut olması nedeniyle oldukça ideal bir programdır.

NFT üretmek için en iyi 10 mobil uygulama başlığımızda sizlere vermiş olduğumuz uygulamalar, sadece bu alandaki popüler aplikasyonlardan seçilmiştir. Ancak bu adından söz ettiğimiz uygulamaların haricinde birçok önemli program da bulunmaktadır. Bunların dışında eğer mobilden iyi bir deneyim sağlayamıyorsanız Paint 3D, Krita, Gimp, Procreate, Makersplace, Inkscape, NFT Creator gibi programları deneyebilirsiniz. Mobil uygulamalar, erişim ve pratiklik olarak daha fazla tercih ediliyor olsalar da tam yetkinlik ve profesyonellik için masaüstü uygulamalar daha faydalı olacaktır. Öte yandan NFT’nizi yaparken 1000X1000 ya da 3000X3000 ölçülerinde yapmaya gayret edin. Çünkü NFT’yi kaydederken boyutlama hatası alabilirsiniz. Bu yüzden mutlaka, yukarıdaki ölçüler dâhilinde bir çizim/boyama yapın.